עמוד הבית ריינג'רים, טרקטורונים כללי חוק קשת ה"בטיחות" בארץ הקודש

חמישי27 ינואר 2022

חוק קשת ה"בטיחות" בארץ הקודש

 

בסוף שנות השמונים כאשר החלו להגיע לארצנו הטרקטורונים, משרד התחבורה היה מבולבל מאוד למראה העוף המוזר הנגלה לנגד עיניו ואינו ידע לאיזו קטגוריה לשייכו. בעקבות אופיים החקלאי של הכלים העושים עליה ארצה, הוחלט להגדיר אותם כסוג של "טרקטור" ומכאן נובע שמו-"טרקטורון".

33400001

.כתב: דורון סיני

בסוף שנות השמונים כאשר החלו להגיע לארצנו הטרקטורונים, משרד התחבורה היה מבולבל מאוד למראה העוף המוזר הנגלה לנגד עיניו ואינו ידע לאיזו קטגוריה לשייכו. בעקבות אופיים החקלאי של הכלים העושים עליה ארצה, הוחלט להגדיר אותם כסוג של "טרקטור" ומכאן נובע שמו-"טרקטורון".

 

 

לאור העובדה כי הטרקטורון הזדחל לקטגוריית הכלים החקלאיים, במשרד התחבורה קבעו כי בחלקו האחורי של הטרקטורון צריכה להיות מורכבת מסגרת בטיחות בדיוק כמו לאחיו הגדול יותר הטרקטור, לכן נחקק "חוק הקשת" - חוק שנחקק בניגוד מוחלט לשאר מדינות העולם.

 

טרקטורון בעל קשת בטיחות מאחור:

22400001

 

"קשת הבטיחות תציל את הרוכב בזמן ההתהפכות" כך קבע משרד התחבורה הישראלי.
תקופה קצרה לאחר שחוק הקשת נחקק בארץ הקודש, התברר ליצרני הטרקטורונים בעולם שכמות התביעות על נזקי שלדה במדינת ישראל גבוהים בהרבה ביחס למדינות אחרות.

חיש מהר שלחו היפנים נציג מטעמם במטרה לבדוק את התופעה המוזרה. זה נדהם לגלות כי לכלי הרכב קטן המיימדים שלהם אשר תוכנן ע"י המהנדסים הטובים ביותר, הוצמדה חתיכת ברזל במשקל של 20 ק"ג מאחור.
הרשויות המקבילות החליטו לבדוק את הנושא לעומק, ולו גם מחמת הספק.
תוצאות הבדיקה היו חד משמעיות-קשת הבטיחות לא רק שאינה משפרת את בטיחות הרוכב אלא ברוב המצבים אף גורעת ממנה.
בנוסף לכך נבדק ונמצא שהטרקטורון לא תוכנן הנדסית לשאת את משקלה של הקשת ובשל אורכה הניכר היא משנה את מרכז הכובד של הטרקטורון.

טרקטורון ללא קשת בטיחות:

22400003

מדינת ישראל מודעת לסכנות הקיימות בנסיעה עם הקשת, אך לא מוכנה לעשות דבר בנידון מכיוון שהינה יודעת כי ברגע שהיא תבטל את חוק קשת הבטיחות, היא צפויה לתביעות רבות מצד יבואני הטרקטורונים בישראל על אובדן הכנסה ופגיעה במונופול היבוא אותו הן מחזיקות על מספר מצומצם של חברות המוכנות לאשר את הרכבת הקשתות על מוצריהם (החברות היפאניות הגדולות אינן מיובאות לישראל מסיבה זו בדיוק). שכן ברגע שהשוק יפתח והחברות הרציניות יותר, אלו שאינן מוכנות להתכופף לתקנות הרישוי ההזויות בישראל, יגיעו הנה - פרנסתם תפגע משמעותית.

יצרני הטרקטורונים לא תכננו את הרכבת הקשת על הטרקטורון, מכיוון שרק בישראל קיים החוק הדרקוני הנ"ל - קשתות הבטיחות המותקנות בארץ הן ברובן מייצור מקומי וללא התחשבות היצרן בהרכבתם על הכלי, בנוסף לכך הטרקטורון לא מתוכנן לשאת בעומס של הקשת, מבנית ו"התנהגותית" (מלשון התנהגות כביש-אחיזה, עומס משקל, מרכז כובד וכדומה).
בשעת תאונה או התהפכות בה מטבע הדברים הנטייה של הרוכב היא להיזרק החוצה מהכלי , הקשת נוטה להתהפך על הרוכב ולחבוט בו או לנעול אותו מלהיזרק החוצה מהכלי ובכך - בין אם בחבטה ובין אם במניעת היפרדות הרוכב מהטרקטורון היא מסוגלת לגרום לפציעה אנושה שלו ואף להרוג - כמו במקרים רבים להם היינו עדים בארצנו.
יתרה מכך, הקשת בולטת כמעל מטר וחצי מחוץ למימדי הטרקטורון ומגדילה את שטח הפנים המסוכן בשעת התנגשות הכלי.
דבר נוסף הוא שבזמן ההתהפכות הקשת הופכת את מסלול הכלי המתנגש לבלתי ניתן לצפייה מראש שכן הוא מתגלגל בצורה לא סימטרית באופן יחסי.

קבוצת אנשים מפרקים את קשת הבטיחות מהטרקטורון עוד לפני המטרים הראשונים שלו בכדי לא לגרום לו או לרוכב נזק:

22400002

לסיכום: חוק הקשת הוא חוק מסוכן שהמדינה חוקקה, חוק שמסכן חיי אדם לא עובר על סדר היום שלנו. אנו רוכבי הטרקטורונים נאלץ לחכות עד שהמדינה תגדיל ראש ותסיר את הגידול השוכן בחלקו האחורי של הטרקטורון. עד אז...סעו בזהירות!